Dom w stylu prowansalskim

Dom w stylu prowansalskim
15 Sie

Dom w stylu prowansalskim

Dom w stylu prowansalskimJest bardzo modny od kilku lat. Kojarzy się z uroczymi domkami na południu Francji i wakacjami.

Jasne meble, bibelot w lawendowym kolorze z motywem ziół sprawiają, że w domu panuje bardzo ciepła atmosfera.

Kuchnia

W kuchni w stylu prowansalskim najważniejsza jest wygoda. Blaty kuchennych szafek powinny więc być szerokie, a one same dość pojemne. W kuchni urządzonej w stylu prowansalskim mogą znaleźć się przeszklone szafki w stylu retro. Naczynia trzyma się bowiem na widoku. W kuchni montujemy także relingi lub haczyki, aby zawiesić na nich kubki i filiżanki. W kuchni powinny znaleźć się wyłącznie naturalne materiały: białe drewniane meble, rolety lub zasłony z surowego lnu, drewniana podłoga.

Salon

Mały salon urządzony w stylu prowansalskim zapewni nam wypoczynek w sielskim klimacie. Myśląc o takim urządzeniu salonu musimy postawić na meble w kolorze białym lub écru. Okrągłe stoliki, komody i witryny powinny mieć wygięte nóżki. Dzięki takim kolorom nasz niewielki salon optycznie wyda się większy. O tym, czy salon będzie miał prawdziwie prowansalski charakter zadecydują także dodatki: lniane pokrowce na fotelach, świeczniki w klasycznym kształcie, poduchy.

Sypialnia

Można ją podsumować dwoma słowami: przytulna i jasna. Główną rolę w sypialni w stylów prowansalskim gra łóżko. Nie może na nim zabraknąć poduszek w białym lub piaskowym kolorze i koronkowej narzuty.

Wykorzystaj stare meble

Aranżacja domu w stylu prowansalskim będzie nas kosztowała bardzo niewiele, jeśli mamy stare komody, nocne szafki lub szafy. Musimy je tylko oczyścić ze starej farby i przemalować na biały lub kremowy kolor. Nie musimy tego robić bardzo starannie, przebijające spod warstwy farby sęki drzewa dodadzą naszym meblom urody. Na fotele i krzesła możemy uszyć beżowe lub białe pokrowce, sami też możemy zrobić osłonkę na świecę z gałązek lawendy.

Styl prowansalski jest bardzo popularny. Można go wykorzystać do aranżacji wielu pomieszczeń, chociaż w tym stylu najczęściej decydujemy się urządzić kuchnię.