Jak odświeżyć wygląd łazienki?

Jak odświeżyć wygląd łazienki?
8 Sie

Jak odświeżyć wygląd łazienki?

Jak odświeżyć wygląd łazienki?Generalny remont łazienki jest bardzo kosztowny. Potrwa wiele dni i nie wykonamy go sami.

Są jednak sposoby, aby krany znów były błyszczące, fugi były czyste, a kafelki wyglądały, jak nowe.

Malujemy kafelki

Nie musisz usuwać starych płytek ze ścian łazienki. Możesz bardzo prosto zmienić ich kolor. W sklepach budowlanych znajdziesz specjalne farby przeznaczone do malowania płytek ceramicznych. Szukaj w sklepach grubopowłokowych farb epoksydowych. Farby te doskonale trzymają się na mających kontakt z wodą płytkach łazienkowych. Przed przystąpieniem do malowania płytek musisz je dokładnie umyć i odtłuścić. Następnie nanieś na nie farbę gruntującą do płytek ceramicznych. Kiedy farba gruntująca wyschnie, możesz malować płytki. Farbę nanosi się przy pomocy wałka. Możesz też wybrać przeznaczone do płytek ceramicznych (także do terakoty) farby, które można nanosić bezpośrednio na umyte i odtłuszczone płytki bez konieczności stosowania farby gruntującej.

Odnów fugi

Jeżeli się nie wykruszają nie musisz wymieniać ich na nowe. Z zabrudzeniami z kurzu i mydła poradzi sobie większość dostępnych w sklepach detergentów. Ślady pleśni możesz usunąć specjalnym preparatem odgrzybiającym przeznaczonym do fug silikonowych i mineralnych. Jeżeli fugi są bardzo zabrudzone możesz użyć specjalnej farby lub pisaka do fug. Nie nadają się one jednak do spoin z silikonu. Aby odświeżona fuga nie wchłaniała brudu i wody możesz ją zaimpregnować. Zniszczone spoiny silikonowe trzeba wymienić na nowe. Nie da się ich odnowić tak, jak fugi.

Odnawiamy wannę lub prysznic

Jeżeli na akrylowym brodziku lub wannie są niewielki rysy możesz je usunąć szlifując wodnym papierem ściernym. Po wyszlifowaniu nałóż na rysy pastę polerską i wypoleruj używając miękkiej ściereczki. Osady w umywalce i wannie usuniesz papką z sody oczyszczonej. Możesz też użyć wyciśniętej skórki z cytryny. Zabrudzenia przetrzyj skórką, pozostaw na całą noc, a rankiem tylko spłucz. Kamień z kranu, perlatora oraz z sedesu usuniesz przy pomocy octu.