Jakie światło do salonu?

Jakie światło do salonu?Na najbardziej reprezentacyjną część mieszkania najczęściej przeznaczamy największy pokój.

W większości naszych domów pełni on wiele funkcji. Powinien więc być oświetlony nie tylko praktycznie, ale także pięknie.

Oświetlenie górne

Najczęściej wybieramy żyrandol zwisający z sufitu. Światło, które powinien on dawać musi być jasne, aby rozjaśniało cały pokój. Harmonijnie rozproszone światło zapewni nam żyrandol z żarówkami skierowanymi do góry. Żyrandol powinniśmy umieścić wysoko pod sufitem. Dzięki temu zapewnimy domownikom dobre samopoczucie, gdyż w pokoju będzie panowała równowaga świetlna. Pamiętajmy też, że reakcja kolorów na światło jest bardzo różna. Ściany w ciemnych kolorach będą pochłaniać światło, a jasne go odbijać. Jeżeli pomalujemy ściany farbami w jasnych kolorach, możemy kupić żarówki albo diody LED, które mają mniejszą moc. Ale przy ciemnych ścianach muszą one mieć większą moc.

Oświetlenie dodatkowe

Jest niezbędne w miejscach, w których czytamy, przeglądamy dokumenty czy spędzamy wolny czas na robótkach ręcznych. Światło w tych miejscach powinno być jasne i silne. Dobrze sprawdzają się wysokie lampy stojące. Aby podkreślić urok obrazów i bibelotów dodatkowe lampki możemy ustawić na komodach. Miejsca, które szczególnie chcemy wyeksponować możemy oświetlić umieszczonymi w jednym lub w dwóch rzędach punktami świetlnymi. W roli punków świetlnych dobrze sprawdzają się trwałe i dające jasne światło żarówki halogenowe. Powinniśmy oświetlić również telewizor. Lampkę ustawiamy tak, aby światło padało z tyłu odbiornika. Niezwykłe efekty we wnętrzu możemy osiągnąć wykorzystując giętkie taśmy LED. Mogą mieć diody w różnych kolorach. Nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne żarówki, możemy je więc umieścić na suficie, podłodze lub meblach. Punktowe oświetlenie przyda się także w miejscu spożywania posiłków. Nad stołem w kąciku jadalnym dobrze sprawdzi się zwisająca lampa. Aby dobrze oświetliła blat stołu zawieśmy ją na wysokości mniej więcej 60 centymetrów nad blatem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *