Kilka słów o oświetleniu LED

Kilka słów o oświetleniu LED
16 Sie

Kilka słów o oświetleniu LED

Kilka słów o oświetleniu LEDPrzez wiele lat w naszym domach królowały zwykłe żarówki. Później pojawiły się bardziej nowoczesne i trwałe halogeny. Zużywają one mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie, nie mogą być jednak stosowane wszędzie.

Prawdziwym hitem okazały się świetlówki kompaktowe czyli lampy fluorescencyjne. Dzięki nim możemy zaoszczędzić 80 procent energii. One także nie są jednak pozbawione wad. Ogromne, zupełnie nowe możliwości dają diody LED.

Zalety lamp LED

W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami zużywają nawet do 90 procent energii mniej. Są bardzo trwałe. Jeśli będą pracować przez 2,5 godziny dziennie, mogą świecić nawet przez 25 tysięcy godzin. Są bardziej odporne na częste włączanie i wyłączania oraz na wahania napięcia. Mogą mieć różne rozmiary i kształty. Mogą wyglądać jak zwykłe żarówki, cienkie paski, jak świeca lub kula. Nie zawierają związków opartych na rtęci lub jej pochodnych, nie zawierają szkodliwych gazów. Utylizacja zużytych elementów lam LED jest bardziej łatwa niż lamp fluorescencyjnych.

Gdzie można stosować oświetlenie LED?

W projektowaniu wnętrz lampy LED mają bardzo duże możliwości. Mogą być wykorzystywane w pokojach dziennych, kuchniach, przedpokojach i łazienkach. Taśmy z diodami LED można wykorzystać do podświetlenia cokołu wanny (wybierzmy zabezpieczone silikonową obudową), szafek łazienkowych i kuchennych. Można nimi bardzo interesująco podświetlić łazienkowe półki. Lampy lub taśmy LED mogą też zostać zamontowane tuż przy podłodze (rozwiązanie to sprawdzi się między innymi do oświetlenia stopni schodów). Lampy możemy też wbudować w punktowe reflektorki. Oświetlenie LED może pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. Taśmy LED możemy kupić nie tylko z białymi, ale także z kolorowymi diodami. Zwiększa to możliwości ich wykorzystania w aranżacji wnętrz.

Nowoczesne diody LED mają wiele zalet. Są energooszczędne i przyjazne środowisku naturalnemu. Są niezastąpione w projektowaniu wnętrz. Mogą być wykorzystane na wiele sposobów w aranżacji mieszkania.