Kilka słów o stylu gustawiańskim

Kilka słów o stylu gustawiańskim
10 Sie

Kilka słów o stylu gustawiańskim

Kilka słów o stylu gustawiańskimStyl ten powstał w Szwecji za panowania Gustawa III, czyli w II połowie XVIII wieku. Gustaw III panował dość krótko (w latach 1771-1792), ale w pamięci potomnych zapisał się między innymi, jako miłośnik teatru i mecenas sztuk pięknych.

Bardzo mocno fascynował go styl rokoko. Postanowił więc pewnego jego elementy przenieść do Szwecji. Tak narodził się styl w aranżacji wnętrz, którego nazwa nawiązuje do imienia władcy.

Ze Szwecji do Polski

Styl gustawiański nie jest wierną kopią stylu rokokowego. Jest od niego bardziej prosty i nie tak wyszukany. W czasach panowania Gustawa III w stylu gustawiańskim urządzano nie tylko wnętrza pałacowe, ale także wnętrza należące do jego poddanych. Jest stylem, który dominuje dzisiaj nie tylko w Szwecji, ale także w wielu krajach na całym świecie. Styl gustawiański spodobał się także Polakom.

Jakie kolory? Jakie dodatki?

Wybierając ten styl dla siebie warto poznać jego najbardziej charakterystyczne cechy. Jedną z nich są kolory: różne odcienie szarości i biele. Jeden z tych kolorów koniecznie musi znaleźć się na ścianach wnętrz w stylu gustawiańskim. Paletę barw powinny uzupełniać różne odcienie chłodnych błękitów. Do kolorów tych dołączył również miętowy.

Wnętrza w stylu gustawiańskim ocieplają tkaniny. Używa się głównie batystów i lnu. Mroźne skandynawskie zimy, mała liczba słonecznych dni sprawiła, że w pomieszczeniach w stylu gustawiańskim znalazła się duża liczba luster. Urządzając swoje mieszkanie w tym właśnie stylu musimy pamiętać, że im jest ich więcej, im większe mają one rozmiary, tym nasze mieszkanie będzie bardziej zbliżone do idealnego. Duża liczna dużych luster wprowadzi do wnętrza więcej światła. Uzupełnieniem aranżacji wnętrza w stylu gustawiańskim powinien być kryształowy, wieloramienny żyrandol, który będzie przypominał o korzeniach tego stylu.
Wybierajmy do mieszkania sosnowe, proste meble. Pamiętajmy także, aby ocieplić wnętrze poduchami w poszewkach uszytych w lnianych lub bawełnianych tkanin. Stylizację warto uzupełnić zegarem Mora. Oryginalnego możemy szukać na aukcjach internetowych.